niedziela, 28 listopada 2010

Hartuj się, haruj sie , bo kto sie hartuje ....nigdy nie choruje!

Przygotuj się do zimy - czyli jak hartować dziecko
Nadejście nowej pory roku sprzyja pojawieniu się kataru oraz przeziębieniom u dzieci, tym bardziej, że ich system immunologiczny nie jest jeszcze wykształcony.

Przebywanie w przedszkolu naszego dziecka z innymi dziećmi zwiększa możliwość zakażenia - wirusy i bakterie wywołujące przeziębienie przekazywane są drogą kropelkową wydobywających się w czasie mówienia, oddychania czy kaszlu. Dlatego też wiele nie trzeba, aby doszło do infekcji.
JAK ZATEM UNIKNĄĆ PRZEZIĘBIENIA?

1. Nie przesadzaj z ubraniami

Zazwyczaj dzieci ubierane zbyt ciepło przeziębiają się częściej, ponieważ ich organizm nie jest przyzwyczajony do regulacji własnej ciepłoty i przy nagłym skoku temperatury zaczynają się pocić, co prowadzi do przeziębienia.
Najlepsze są ubranka luźne, w których dziecko może się swobodnie poruszać, wskazane jest ubieranie dziecka na cebulkę (warstwy ubrań, które można zdjąć lub dołożyć).
2. Chroń słabe punkty dziecka Głowa, nos, policzki, gardło, ręce i uszy są najbardziej narażone na zimowe powietrze, dlatego też należy je chronić - wkładając rękawiczki, szalik i czapkę okrywającą uszy, a twarz smarować kremem dla dzieci.
3. Ostrożnie z ogrzewaniem Dopilnuj, by w mieszkaniu nie było zbyt ciepło - wystarczy temperatura ok. 20 - 22 stopni C, a powietrze nie powinno być za suche; często wietrz mieszkanie.
4. Przestrzegaj higieny Naucz swoje dziecko mycia rąk przed jedzeniem oraz po powrocie ze spaceru.
5. Spacery pod kontrolą Nie wychodź z domu kiedy: wieje silny wiatr i temperatura spadła mocno poniżej 10 stopni C, a twoje dziecko nie jest do niej zaadoptowane.

Dobrze jest wychodzić przed posiłkami, gdyż świeże powietrze zaostrza apetyt.
6. Dbaj o dietę dziecka Ważne jest tutaj odżywianie bogate w warzywa i owoce zawierające witaminę C, oraz wysoko gatunkowe mięso i wędliny dostarczające odpowiedniej ilości kalorii.

Warzywa najlepiej podawać w postaci surówek. Z owoców szczególnie cenne są pomarańcze, grejpfruty, mandarynki, kiwi i jabłka.
Dieta zimowa powinna być także bogata w czosnek i cebulę, które mają moc bakteriobójczą.
7. Izoluj dziecko od chorych Jeżeli w przedszkolu dużo dzieci choruje, zostaw go w domu. Nie odwiedzaj też chorych znajomych i rodziny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz