czwartek, 17 lutego 2011

cd . o kosmosie tym razem śniadaniowym ;-)

Piosenka  „Trzej kosmici”

Trzej kosmici, trzej kosmici,
Przylecieli rankiem.
Ten w talerzu, tamten w spodku,
Trzeci leciał w dzbanku.
Pierwszy krągłe jajeczko
Drugi chrupka bułeczka
A ten trzeci drżący chlupiący
Jaka kawa z mleczkiem.

Trzej kosmici, trzej kosmici
Wpadli przez okienko.
W pokoiku na stoliku lądowali miękko.
Pierwszy...

Trzej kosmici, trzej kosmici siedli na obrusie
Proszą Ciebie na śniadanko
Z mamą i z tatusiem.
Pierwszy...             

UWAGA! W naszej grupie niektóre dzieci chorują na szkarlatynę. W grupie maluchów pojawił się  przypadek ospy. Proszę nie lekceważyć objawów  chorobowych u dzieci i w razie wątpliwości kontrolować stan dziecka u pediatry.  

 SZKARLATYNA
Najczęściej na szkarlatynę zapadają dzieci w wieku od trzech do siedmiu lat. Dość łatwo się nią zarazić, zwłaszcza w żłobku czy przedszkolu. Wywołują ją bakterie zwane paciorkowcami. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową (kichanie, kasłanie), a także np. przez bawienie się tymi samymi zabawkami czy picie z jednego kubeczka.
Pierwsza akcja – rozpoznanie
Zazwyczaj dopiero po dwóch, czterech dniach od zarażenia infekcja rozwija się na tyle, że widoczne stają się jej objawy. Najczęściej zaczyna się od wysokiej gorączki (może dochodzić nawet do 40°C). Towarzyszyć jej mogą bóle brzuszka, wymioty i silny ból gardła. Język najpierw jest białawy, a po 2-3 dniach robi się tak czerwony jak rozgniecione maliny, z wyraźnie widocznymi kubkami smakowymi (mówi się wręcz o „malinowym języku”).
Co to znowu za plamki?
Wkrótce po wystąpieniu podwyższonej temperatury pojawia się wysypka, która przypomina ślady po ukłuciach szczotką ryżową. Te malutkie czerwone plamki to objaw charakterystyczny tylko dla szkarlatyny. Zauważysz je najpierw na buzi i szyi brzdąca. Potem będą się rozprzestrzeniać na klatkę piersiową, brzuch, ręce i nogi. Najwięcej zmian na skórze widać w okolicach pachwin oraz pod pachami – czyli w zgięciach i fałdach skórnych.
Charakterystyczne dla szkarlatyny jest również to, że wysypka obejmująca właściwie całe ciało, omija jedynie trójkąt wokół ust i nosa (fachowo nazywany jest on trójkątem Fiłatowa).
Intensywność i czas trwania wysypki na ciele dziecka są różne – od 24 godzin do kilku dni.
Niestety, gdy plamki znikną, to jeszcze nie koniec przykrych objawów płonicy. Po 2–3 tygodniach smykowi zacznie się łuszczyć skóra (najpierw na twarzy, potem na tułowiu, a na końcu na dłoniach i stopach). Ten objaw może się utrzymywać nawet przez dwa tygodnie. I nawet, jeśli pediatra nie zdiagnozował wcześniej szkarlatyny (bo np. nie pojawiła się wysypka), teraz, po tym charakterystycznym łuszczeniu się skóry, prawdopodobnie rozpozna ją „wstecznie”.
             
Korzystając z okazji pozdrawiam dzieci nieuczęszczające do przedszkola z powodu choroby.Kochani szybciutko rozprawcie się z chorobą i wracajcie do nas  ;-)                               

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz