czwartek, 21 kwietnia 2011

Już Wielkanoc...

   Wiosna na dobre zagościła w ogródku i w naszym kąciku przyrody.Cebula okryła się zielonym, szczypiorkowym pióropuszem, owies zaszumiał zieloną trawką , z nasion nasturcji wykiełkowały pierwsze pędy , a fasola , jak to fasola urosła aż do nieba. 
   Każdego dnia po przyjściu do sali "Wiewiórek" mogliśmy podziwiać rośliny , dostrzegać zmiany i radować się z pojawienia korzenia , łodygi , liścia. 

  

   Nastał czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych. W środę 20.04 udaliśmy się na lekcje muzealną do pobliskiego Muzeum Etnograficznego, gdzie w przystępny sposób dzieci zapoznały się z tradycją obchodzenia zbliżających się Świąt. W przedszkolu przy pomocy nauczycieli ozdabiały przygotowane przez rodziców jajka,zamieniając je w kolorowe pisanki.

Wielkanoc jest najważniejszym chrześcijańskim świętem. Mimo to przez wielu z nas nie jest tak celebrowana jak Święta Bożego Narodzenia. Tymczasem wspólne porządki, malowanie jajek, pieczenie babki, sianie rzeżuchy i przystrajanie wielkanocnego koszyczka może sprawić równie wiele frajdy, co prezenty pod choinką.

Dzieci  tak jak nikt inny potrafią cieszyć się z drobnostek. Słońce za oknem, wiosenny spacer, kwitnące żonkile czy ćwierkający ptaszek mogą wprawić malucha w prawdziwy zachwyt. Zatem warto wykorzystać ten wspaniały czas na wspólne przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Dzieci z wielką radością odkrywają wszystko co nowe. Uwielbiają pomagać w przedświątecznych porządkach, malować jajka i wycinać zające z papieru. Nie odbierajmy im tej radości.

Pisanki

Zapewne i u Was na lodówce wisi cały zbiór dziecięcych rysunków. Gratulacje! Macie w domu małego artystę, wykorzystajcie to Smile 
Jeśli Wasz przedszkolak lubi malować, poproś go o pomoc w  ozdabianiu jajek. Może do tego użyć mazaków, kredek świecowych lub farb do malowania rączkami. Małe dzieci uwielbiają zabawy z użyciem kleju. Dużo radości sprawi im przyklejanie do jajek piórek, kawałków papieru, włóczki, sztucznych kwiatków, naklejek lub innych cudów. Czy ktoś powiedział, że wielkanocna pisanka nie może mieć na sobie naklejki ze spidermenem?

Wielka Sobota

Wielka Sobota to dla Twojego dziecka naprawdę wielki dzień. Włóż do świątecznego koszyka zrobioną przez niego pisankę.
Świetnym pomysłem jest też stworzenie osobnego, dziecięcego koszyczka. Maluch będzie mógł tam włożyć swoje dzieła, a Ty nie będziesz się stresować, że wymachuje nimi w drodze do Kościoła. 
 Pamiętajcie, też aby wyjść z domu na tyle wcześnie, aby bez pośpiechu zdążyć ze święconkę.

Niedzielne śniadanie
Dzieci zapewne będą uważnie wszystkiemu się przyglądały Dzielenie się jajkiem, baranek, bazie w wazonie i  świąteczny mazurek to dla nich fascynujące nowości. Jednakże nawet one nie są w stanie zatrzymać "ciekawskich" przy stole na dłuższy czas. Dlatego, aby uniknąć płaczu i znudzenia, zaproponuj  przedszkolakowi kilka zabaw. Urządźcie wyścig pisanek , stukanie się jajkami i wybory najpiękniejszej pisanki. Maluch będzie zachwycony.

Śmigus Dyngus
Tak jak nie może być Świąt Wielkanocnych bez kolorowych pisanek, tak nie może być Wielkiej Nocy bez Śmigusa Dyngusa. Zaopatrzcie malucha w odpowiednie sprzęty i ruszajcie do dzieła. Wspólnie objecie tatę i popsikajcie wodą babcię. Oczywiście smyk też musi oberwać, aby potem móc oddać z nawiązką.


Kochani Rodzice mieszkanie nie musi idealnie błyszczeć, a Wasz stół uginać się od wielkanocnych wykwintnych dań. Popatrzcie na ten czas nieco inaczej. Dla Was to już dwudzieste, trzydzieste, albo czterdzieste święta. Dla Twojego smyka są to dopiero czwarte, a może piąte. Wszystko go cieszy, ciekawi i sprawia olbrzymią frajdę. Cieszcie się i bawcie razem z nim. Wam  taka odmiana też dobrze zrobi. Malujcie jajka, pieczcie babkę, szalejcie w lany poniedziałek i róbcie mnóstwo zdjęć. Te niepowtarzalne chwile tak szybko mijają.
                                        Fragmenty zapożyczone od  Pani Katarzyny MichniewskiejKorzystając z okazji pragnę złożyć życzenia dla całej naszej społeczności : dzieciom  i rodzicom , babciom i dziadkom  oraz wszystkim nam życzliwym osobom z kraju i zza granicy:
              
         Zdrowych , pogodnych Świąt Wielkanocnych,
         pełnych wiary , nadziei i miłości.
         Radosnego, wiosennego nastroju,
         serdecznych spotkań w gronie rodziny 
         oraz  Wesołego Alleluja  
                  
                             Beata MielnikBrak komentarzy:

Prześlij komentarz